Zpravodajství

ČBK padělala filmové nosiče, mladí poutníci se cítí podvedení

Krakow, Praha

Více než dva měsíce uplynuly od setkání mladých s papežem Františkem v polském Krakowě. Podle zpráv z posledních dní však roucho duchovní akce poskvrnil podvod.

Setkání mládeže začalo o letošním červenci takřka požehnaně. Dvě stovky dobrovolníků z přípravného týmu se po úvodní modlitbě za šťastnou cestu vypravily autobusy do Polska. Zádrhel přišel až ve chvíli, kdy dostali vedoucí autobusů pokyn pustit poutníkům pro ukrácení dlouhé chvíle film o sv. Faustině. „Nejdříve jsme si mysleli, že je chyba na straně přehrávače. Pan řidič nám potom vysvětlil, že přístroj umí přehrát pouze originální nosiče,“ uvedla pro Tisíckráte.cz Marie Matušíková, která měla na starosti autobus z Olomouce. „V tu chvíli nás ale ještě nenapadlo, že by mohlo jít o plagiát,“ smutně dodala. Vozidlo Matušíkové však nebylo zdaleka jediným, ve kterém se nepromítalo. DVDčka s historicko-duchovním filmem poté dobrovolníci vrátili na technickou sekci České biskupské konference, která nechala jejich stav prověřit. Po dvouměsíční analýze technici minulý týden potvrdili, že se skutečně jedná o nelegálně šířené kusy. „ČBK svým jednáním porušila autorský zákon ve smyslu neoprávněného šíření a pokusu o užití duševního vlastnictví třetí osoby,“ vysvětlila ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová s tím, že takové jednání lze po právu označit za krádež.

Za jakým účelem takto biskupská konference jednala, jsme se ptali ředitele sekce pro mládež p. Jana Balíka. Podle jeho slov však jde pouze o nedorozumění: „Měli jsme k dispozici jen několik kusů DVD, zbytek nám na poslední chvíli sestry faustinky odmítly zapůjčit. Když jsme situaci řešili na radě, zmínil jsem se, že je třeba film rozmnožit jako chléb a ryby. Nevěděli jsme, že naši technici vyřeší problém tímto způsobem,“ vysvětluje otec Balík, kterého mladí ještě donedávna oslovovali „Jendo“. ČBK nyní bude muset za šíření filmu bez licence nahradit vlastníkovi práv vzniklou škodu, v jaké výši však ještě nebylo v době uzávěrky článku jasné. A co desítky mladých, kteří se místo dokumentu dočkali zklamání? „Velmi nás to mrzí a omlouváme se všem poutníkům, kteří museli čas v autobuse trávit rozmluvou se svými spolucestujícími,“ uzavírá duchovní.

5 komentářů: „ČBK padělala filmové nosiče, mladí poutníci se cítí podvedení

 • Tak pokud se DVD nepodařilo přehrát, tak ke škodě nedošlo. Dobře jim tak, pirátům!

  Reagovat
 • Tak si říkám, že když poutníci „museli čas v autobuse trávit rozmluvou se svými spolucestujícími“, možná daleko vícekrát porušili „autorský zákon ve smyslu neoprávněného šíření a pokusu o užití duševního vlastnictví třetí osoby“.
  My na ulici máme jednu sousedku….no, myslím, že nezná tento zákon o užití duševního vlastnictví, a myslím, že je mnohonásobně produktivnější než mnoho DVD… 🙂

  Reagovat
 • Donedávna mu ještě říkali „Jendo“, teď už je to jenom pěkný balík.

  Reagovat
 • No, třeba se CDčka pokoušeli technici nejprve lámat a roznášet, jenže to nezafungovalo.

  Reagovat
 • Měli se obrátit na spolehlivou množírnu CD a DVD.

  Tou je jistá sestra Boromejka z Malé strany. Již léta se na ni obracím. Její duplikáty přehraje snad i gramofon.
  Díky tomuto umu dostala i přezdívku – Paličova dcera.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *