PublicistikaTitulní strana

Brno: Desítky kostelů nemají záchod. Nechá je hygiena zavřít?

Desítky kostelů v Jihomoravském kraji nesplňují základní hygienické normy. Podle těch musí mít provozovny, kde se podává jídlo a pití, a jsou zde i místa k sezení, alespoň minimální počet záchodů. Krajská hygienická stanice varuje, že pokud farnosti tento stav nenapraví, nechá kostely zavřít.

Brno: Desítky kostelů v Jihomoravském kraji nemají záchod pro veřejnost. Právě WC je ale jeden z požadavků hygienických norem, který musí splňovat provozovny, ve kterých se podává jídlo a pití, a jsou zde zároveň místa k sezení. Upozornila na to v pondělí Krajská hygienická stanice v Brně.

„Všechny provozovny restauračních zařízení, kde jsou zároveň místa k sezení, musí mít podle zákona adekvátní počet záchodů. Katolické kostely sem spadají také. Podává se obvykle chléb, někdy i v bezlepkové variantě, a k tomu víno. Dokonce se zde i vybírají peníze, není tedy žádný způsob, jak bychom mohli udělit výjimku,“ informoval redakci Jan Mareček, ředitel hygienické stanice v Brně. „Příští týden vydáme oficiální prohlášení a zároveň podáme podnět na ministerstvo vnitra, protože se obáváme, že v ostatních krajích to nebude jiné.“ Na otázku, jaké hrozí církvi sankce, odpovídá Mareček nekompromisně: „Pokud se situace do půl roku radikálně nezlepší, necháme kostely bez WC zavřít.“

Katolické kostely přitom čítají až stovky míst k sezení. Brněnské biskupství již promýšlí krizový plán, protože na vybudování záchodů chybí ve většině farností finance. „Některé kostely mají hrobku, třeba kostel u sv. Jakuba v Brně. Mohli bychom využít podzemní prostory, a udělat toalety zde,“ tvrdí Jaroslav Čupr, sekretář brněnského biskupa. „Určitou variantou by také bylo jednoduše odstranit lavice z kostela. Lidé by sice museli stát, ale alespoň by neusínali při kázání. Při nejhorším se budou v kostelích bez WC konat jen bohoslužby slova,“ uzavírá Čupr. Zda se bude situace řešit na celostátní úrovni, bude zřejmé v následujících týdnech.

3 komentáře: „Brno: Desítky kostelů nemají záchod. Nechá je hygiena zavřít?

  • MUDr. Jan Mareček, zatím ještě 14 dnů ředitel KHS Jmk

    Vážená redakce,
    s hrůzou jsem si přečetl Váš článek, na který jsem byl upozorněn. Prohlašuji, že autor, nevím z jakého důvodu, hrubě porušil etiku novinářské profese, údaje v článku jsou lživé a jsou klamáním a manipulací čtenářů (nejde-li dokonce o podezření ze šíření poplašné zprávy). Uvádění mého jména a profese do přímé souvislosti s blábolem, kterým obsah článku bezesporu je, považuji za osobní urážku
    K prezentovanému tématu se mnou nikdy nikdo nemluvil a nehoráznosti, uvedené jako mé vyjádření, jsou elementární lží.
    Žádám tímto o dementování této „zprávy“ ve Vašem médiu a současně o omluvu za prezentované, evidentně neověřené a lživé informace.
    MUDr. Jan Mareček
    ředitel KHS Jmk

    Reagovat
    • Marečku, já se ti divím.
      Za co se stydíš?
      Vždyť vy, hygienici už stejně máte pověst notně pochroumanou.
      Vždyť moje švagrová – Irénka Brabcová tě slyšela.

      Reagovat
  • S jednoduchým a hlavně levným řešením přišel p. Josef Dvořák z Hostěradic na Znojemsku.
    Kostel sv. Kunhuty byl jedním z těch, kterému hrozilo zavření.

    Pod kůrem vybudoval v akci Z (sv. Zdislava) 10 záchodových budek, jako přesné kopie stávající renesanční zpovědnice.
    Geniálním nápadem bylo vyústění jejich odpadu do Templářských sklepení a chodeb nacházejících se přímo pod kostelem a vedoucích do vzdálenosti několika kilometrů.
    Podle předběžných výpočtů bude muset přijet první fekální vůz za cca 845 let.

    Osvícený farář tak nejen ušetři za stočné, ale navíc byl vyhodnocen krajským památkovým úřadem jako nejlepší správce památek za rok 2016. (díky renesančním kadibudkám)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *