PublicistikaZpravodajství

„Modlitební akce jsou zaměřeny proti Zemanovi,“ stěžuje si Hrad.

Hradní kancléř Mynář podal oficiální stížnost na činnost církví Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran, který má hlídat férový průběh českých voleb. Ve stížnosti, kterou má Tisíckráte k dispozici se uvádí, že duchovní aktivity církví pomáhají protikandidátovi Miloše Zemana a přitom nejsou uvedeny na transparentních účtech.

Podle analýzy, kterou si Mynář nechal zpracovat, vyplývá, že velká část liturgických textů poškozovala právě současného prezidenta Miloše Zemana. „Například hned den po prvním kole voleb se ve všech katolických kostelích v neděli četlo: > Po mně přijde ten, který má větší důstojnost. < To je do očí bijící,“ vysvětluje například Ovčáček.

Vojtěch Weiss, předseda zmiňovaného úřadu potvrdil, že stížnost obdržel a zdaleka nebyla jediná. „Dostali jsme několik desítek dopisů, které nás upozornily, že většinu kritických slov, které věřící slyšeli z kazatelny, se dá velmi jednoduše spojit s kandidátem Zemanem, zatímco u pana Drahoše tomu tak není. Jeden kněz ve Veselí nad Moravou například údajně kázal 19. ledna o tom, že pomstychtivost je špatná vlastnost. Budeme se tím muset zabývat,“ dodává Weiss.

Problémem by ani nebyla skutečnost, že církev se staví na stranu jednoho kandidáta, ale měla by se zaregistrovat jako tzv. třetí osoba. České biskupské konferenci v tomto ohledu dokonce kvůli pořádáním modliteb za dobrou volbu prezidenta výzva od úřadu již v listopadu.

„Chtěli jsme to vyřešit, ale nedokázali jsme vyčíslit cenu obvyklou za modlitby. Tam, kde je víra veliká alespoň jako hořčičné zrno, má totiž mnohem větší cenu než tam, kde malověrní na půl úst zazpívají Svatováclavský chorál,“ vysvětluje český primas Dominik Duka, proč katolická církev nakonec zaregistrována není.

„Tohle je největší svinstvo v kampani. Modlitební setkání se sice tváří neutrálně, ale my moc dobře víme, že nám to nepomáhá. Pan prezident již požádal vládu o nápravu,“ rozčiluje se mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Podle zjištění Tisíckráte skutečně hrozí, že vláda vydá opatření, které omezí v bezprostřední blízkosti volebních místností náboženskou svobodu. „Máme to nachystané, čeká to jen na podpis pana premiéra. Opatření zakazuje lidem se modlit za dobrou volbu prezidenta nejen ve volebních místnostech, ale i v okruhu 50 metrů od budovy,“ uvedla ministryně Šlechtová, která je připravena v případě nutnosti vyhlásit i výjimečný stav.

141 komentářů: „„Modlitební akce jsou zaměřeny proti Zemanovi,“ stěžuje si Hrad.

 • Generální sekretář ČBK, doc. JUDr. Stanislav Přibyl, Ph.D., Th.D., JC.D. na Tv Noe potvrdil, že podle katechismu kněží nesmí říkat jméno, koho lidi mají volit.

  Reagovat
  • … což ovšem neznamená, že nemůže říct jméno toho, koho bychom volit neměli ;- Zkrátka obcházení zákona je typicky česká vlastnost a i faráři jsou lidé 😀

   Reagovat
   • Stejně je to všechno irelevantní. Jak jsem napsal níže, i politické názory podléhají módě a módním vlnám. O to naléhavěji na mě působí krásná předmluva jistého černošského kardinála (jméno si nepamatuji, ale zjistím to) na letošních stolních kalendářích s katolickým kalendáriem, kde vynikajícím způsobem vybízí proti podléhání módním trendům. Prostě – kdo nenadává na Zemana (o něco dříve na Klause, Nečase, Paroubka, Grosse, venkoncem pak i na toho Kalouska…) není prostě „in“ a je na cestě k vyčlenění ze společnosti. Stejně se všechno – i jak to je i s tím „být in“ míněno vážně – ukáže až v sobotu. Ti faráři, kteří tohle dělají, činí tak na vlastní triko a oni sami si to jednou zodpoví. Spíš je zarážející, že si dovolí ignorovat autoritu představených. Jejich problém…

    Reagovat
    • Já si myslím, že dokud faráři věřícím nevyhrožují, že ten kdo bude volit toho či onoho kandidáta či tu nebo onu stranu, že má těžký hřích, tak je to ještě přijatelné. I když tvrdím, že politika do mše sv. nepatří. Horší je, že lidé (a dokonce i křesťané) přestávají respektovat své názory, přestávají se tolerovat a kvůli volbám se dnes mnohde hádají (a dost nevybíravě) i uvnitř rodin. Znám např. případ, kdy „pravá ruka“ pana jednoho faráře se kvůli volbám rozhádala s částí rodiny, která nechtěla v prvním kole volit Fischera.
     Myslím si, že kněží by v tomto období neměli věřícím „doporučovat“, koho volit či nevolit, ale spíše by měli kázat vzájemnou toleranci a pochopení odlišných názorů. Nejhorší jsou však ti kněží, kteří nazývají voliče svých názorových oponentů póvlem, lůzou a jinými pejorativními nálepkami. A úplně nejhorší jsou ti, kteří takto činí a navíc se sami sebe snaží pasovat do role elity společnosti 🙁

     Reagovat
     • BILLE NEROUHEJTE SE. Dobře přeci víte, že kněží jsou nadlidé, a že my smrtelníci se s nimi nemůžeme rovnat. Proto, pokud kněz řekne co je a co není správně, se máme držet jeho postoje a vůbec nepřemýšlet jestli to tak skutečně je. Pokud to děláte, vy sám si to zodpovíte před bránou nebeskou.

      Reagovat
       • Vážně i nevážně,
        je tam pod tím textem řešení i ROZHŘEŠENÍ:

        „Komentáře
        Nemáte oprávnění přidávat komentáře.“
        ________________
        Slovy Jiřího Reinsberga: „Vesmír je konečný. Dovedete si představit to množství hloupých a blbých keců, které krouží kolem dokola (na konci Vesmíru)?“

        A v tom očistci se na to můžeme už „jenom“ dívat a nemůžeme nic změnit. …

        Reagovat
     • Nelze zamlčovat, že špatnou volbou může člověk vážně hřešit. Na druhé straně blbost sama hříchem není.

      Reagovat
      • Souhlasím, že ten, kdo volí v rozporu s míněním příslušného kněze, by se měl vyzpovídat. Možná, že by v úvahu stála i exkomunikace z církve. V nejhorším případě upálit! 😀

       Reagovat
       • Buďme prosím milosrdní. Pouze upálit. 😀

        Reagovat
        • „Tak, jako byli upalováni lidé z ruských (sovětských) tajných služeb ???“
         ________________
         Zajímavá souvislost se slovy současného ruského prezidenta o církvi a SVATÝCH.

         Reagovat
  • No bodejť, má pravdu „přeceda“. Představte si, že někteří věřící chodí v neděli na dvě mše svaté. Na první řekne kněz jméno jednoho kandidáta, druhou mši slouží jiný kněz, a ten řekne jméno druhého. A co teď??? Zmatenému věřícímu nezbude, než zvolit oba kandidáty. 🙁

   Reagovat
   • Trefa do černého! A přesně a konkrétně bych věděl, kam jít, aby se toto stalo realitou – a to v rámci jediného pražského obvodu!! 😀 😀 😀

    Reagovat
    • Dnes mi řekl jeden můj velmi dobrý kamarád, že u nich to farář vyřešil šalamounsky. Při kázání řekl něco v duchu filmu „Jáchyme, hoď ho do stroje“ o novém svěžím větru na Hradě. Když bylo po sv. přijímání, roznesla po kostele místní „Kelišová“ letáky s panem Drahošem, takže při závěrečném požehnání bylo jasné i těm, co nepochopili ten svěží vítr, koho mají volit. 🙂

     Reagovat
     • Já osobně si myslím, že farář by fakt NEMĚL při mši svaté jakkoli prezentovat svoje politické názory. Něco jiného je, pokud spolu mluvíme soukromě, tam si samozřejmě můžeme říct vzájemně svoje názory.

      Reagovat
      • Já osobně si myslím, že farář (či kněz ) by měl po mši svaté prezentovat svůj politický pohled. Pokud je to kněz normální a má zdravý rozum, nemůže doporučit volit Zemana. Všichni ti, kteří volí opačně, si pomalu hrabou cestu ví víte kam…

       Reagovat
       • No, pokud kněz řekne, že nemáme volit SPD, ale současně neřekne půl slova proti KSČM, pak se mi to zdá podezřelé. 🙂

        Reagovat
         • Vzhledem k tomu, že dnešní KSČM není zdaleka tak levicová, jako např. Zelení ekokomunisti či Piráti, kteří prosazují neomarxismus, tak bych to také připustil. 😀

          Reagovat
          • Aneb:
           Tak pravil Zarathustra.
           🙂

      • Ano, neměl by presentovat své politické názory, ale co nejlépe vyložit, co nám slovo Boží říká k aktuální volbě presidenta.

       Reagovat
       • Já jsem za svůj život slyšela tak různé výklady slova Božího……. Např. i Josef Plojhar uměl vyložit, co slovo Boží říká k aktuální volbě prezidenta. Za to si vysloužil 2x řád Klementa Gottwalda, předsednictví v různých výborech, místopředsednictví v SČSP atd :-(.

        Reagovat
 • Osobně se modlím za dostatek času pro obrácení a pokání současného prezidenta, dostatek času pro získání bezpečnostních prověrek jeho kancléře a získání alespoň hrubých základů společenské etikety jeho mluvčího. Takže s volbou nedělám drahoty, ale Drahošty!

  Reagovat
  • Moje řeč 🙂 Modlit se za všechny a myslet srdcem, hlavně se nenechat vyprovokovat k nenávisti.

   Reagovat
  • Tuším, že sám Václav Havel, byl ještě než byl zvolen prezidentem na návštěvě Ruska. …

   Ten čas je otázka. Aneb jak přesvědčit Rusy, že slušný prezident typu Prof.Drahoše NENÍ pro ně nebezpečím. …
   _______________
   I reprezentovat stát (a dělat „politiku“) lze SLUŠNĚ.

   Reagovat
 • pan Ovčáček, s jemu příslušející úctou, nemá relevantní informace. Měl by orientovat svou pozornost na sílu modlitby pana kardinála.

  Reagovat
 • V neděli na mši náš farář bezostyšně říkal, koho máme volit. Jako nemanipulativnímu demokratovi se mi to nelíbilo a tak jsem mu to šel po mši vyčíst. Argumentoval jsem již zmíněným generálním sekretářem Doc. JUDr. Stanislavem Přibylem, Ph.D., Th.D., JC.D.
  No a farář mi řek, cituji: „Zakázáno je jméno, já jsem řekl příjmení“.

  Reagovat
  • Asi jste to popletl. Buď to byl známý tridentista Doc. JUDr. Stanislavem Přibylem, Ph.D., Th.D., JC.D., ten ale není generálním sekretářem a nebo to byl opravdu generální sekretář, ale to je ThLic. Stanislav Přibyl, Th.D., CSsR.

   Reagovat
 • Většina českých občanů doufá, že si čeští prezidentští kandidáti nevezmou příklad z vystoupení Vladimíra Putina, který se před televizními kamerami v rámci převolební kampaně vykoupal v ledové vodě zamrzlého jezera ve Tverské oblasti. Přes poměrně veký počet prezidentských kandidátů v prvním kole českých voleb mají zdejší lékaři obavu, že procento obětí mezi kandidáty by mohlo být nezanedbatelné, a pokud se u nás z tříkrálové koupele stane podobně jako v Rusku tradice, výrazně to sníží zájem o prezidentský úřad do budoucna, takže bude třeba – stejně jako pro pozici předsedy vlády nebo pražského primátora – hledat dostatečně otužilé kandidáty v zahraničí. Na druhou stranu by to ale mohlo být univerzální vysvětlení pro případ, kdy se po volbách ukáže, že nový prezident myšlenkově zamrzl v minulosti.

  Reagovat
  • Já bych koupání prezidentských kandidátů velmi uvítal! Je totiž dost pravděpodobné, že z těch dvou, kteří nyní do druhého kola přicházejí v úvahu, by neprošel ani jeden (překvapení samozřejmě není vyloučeno…). Pak věřím, že by vzhledem k věku a kondici mohl projít třeba pan Hilšer, takže by mnoho věcí bylo potom jinak. Nicméně mě zaujalo, jak i politické názory podléhají módě. Nadávat na jednoho kandidáta je „in“ (hlavně mezi mladou generací) a ten, kdo nenadává, by udělal nejlépe, kdyby navždy zalezl do „penálu“ a jako stará vykopávka tady nepřekážel. V této věci bych si dovolil odvolat se na velmi krásný odstavec jistého černošského kardinála, který je otištěn na letošních stolních kalendářích s katolickým kalendáriem – na lepenkových deskách, na něž se kalendář staví. Bohužel neznám vydavatele tohoto kalendáře a mám ho 180 km od místa, kde se momentálně nacházím. Ale až to zjistím a opíšu, tak to sem vložím. Ten kardinál tam velmi hezky vybízí, aby křesťané nepodléhali módním vlnám a šli proti dobovým trendům. Tedy si beru jeho slova k srdci a jdu proti módním trendům i v politických názorech! 🙂

   Reagovat
   • Zemana by mladí klidně chválili, kdy bylo za co. Jenže on nic pozitivního neudělal. Když jsem si zopakoval, co všechno za těch pět let provedl spolu s Mynářem, Nejedlým, Ovčáčkem, koho všeho urazil, kolik vulgarit a lží jsme od něj slyšeli a nikdy se za ně neomluvil, tak vím, že někdo takový prezidentem být nemá. Morálka je něco, co se za těch pět let z hradu zcela vytratilo. A další jemu podobné lidi podporuje. Nepřijatelná je jeho podpora Putina (byl KGB) a žertování o likvidaci novinářů. Od roku 1992 do roku 2013 bulo v Rusku zavražděno 56 novinářů. V tomhle období bylo Rusko pátou nejnebezpečnější zemí pro novináře. Vzpomeňme třeba na Annu Politkovskou zastřelenou na Putinovy narozeniny.

    Kritika prezidenta Zemana vůbec není o módě, to je pouze o faktech.

    Reagovat
    • Ano, přesně tak. Dávám všech deset palců hore! 😀
     A navíc není vůbec „in“ nadávat na Zemana, naopak, člověk, který na něho věcně poukáže, to schytá ze všech stran.

     Reagovat
     • Dobrá, tak teď něco o Kalouskovi, Topolánkovi, ministryni obrany s historicky nejkratším funkčním obdobím nebo o blonďaté Kristýnce, která dokázala v podstatě „mistrovským“ stylem dehonestovat VV a připravit půdu k jejich odstřelu. Kdopak za tím asi stál (řečnická otázka nebo pobídka k pročištění paměti)… Tihle všichni mají nyní ovšem tu výhodu, že snad kromě Kalouska a Topolánka mají otevřenou cestu k milosrdnému zapomnění díky tomu, že nehodlají na prezidentskou funkci kandidovat (Topolánek už taky asi pochopil, že Dalíkův odkaz není zrovna ideálním „věcným břemenem“ do volebního klání). Takže on to není jen „Milouš“, kdo nám tady nechal poněkud zavánějící dědictví. Mládeži, pokud jste chtěli být skutečně „in“, tak jste to docela prošvihli. Za ty tři dny se toho stejně už moc nevytrhne 🙂

      Reagovat
      • Bavme se ale věcně…postrádám smysl toho, proč poukazovat na všechny ostatní – když teď jde o naše duo Zeman x Drahoš 🙂 až bude kandidovat Kalousek, nebo blondýna z VV, tak se můžeme bavit kdo je tedy lepší 🙂

       Reagovat
       • Přečtete si následující odstavec… Ten první klidně můžete pominout. Já jsem chtěl jen decentně naznačit, že smradlavé dědictví není jen po Zemanovi 🙂

        Reagovat
        • S tím samozřejmě souhlasím…máme tady spousty smradlavých dědictví, stejně jako všude jinde na světě 🙂

         Reagovat
     • Bez emocí: My, co pamatujeme rok 1968, vidíme velmi konkrétní a zřetelné paralely, které nás děsí. Rozdíl je jen v tom, že tentokrát je to boj dvou titánů z protichůdných stran barikády a my jsme jeho trpasličí rukojmí – tehdy to šlo jen z jedné strany (tedy tím hůř pro nás nyní). Pan Drahoš v myslích mnohých z nás evokuje úctyhodnou postavu „Ludvíka Dítěte“ (viz níže), a to v plném kontextu a se všemi důsledky. Zatímco druhá volba je při veškerých plně oprávněných výhradách především hrou o čas, který má ovšem někdy mnohem větší cenu než momentální pompézní (a někdy Pyrrhovo) vítězství. Takže ať už vyhraje Zeman nebo Drahoš, já vůbec brečet nebudu, protože v mém věku mi to v podstatě může být úplně jedno – samozřejmě nikoliv při myšlence na děti a vnuky. Ale jak známo, někdy je třeba si některé úseky dějin zopakovat… Nevím, jestli budu mít sílu být tak zlomyslný, abych si v duchu říkal „Dobře vám tak!“… 🙁 Tedy znovu (asi po sté) – Buď vůle tvá… 🙂

      Reagovat
      • Hmm…hrou o čas…já si furt myslím, že ať už vyhraje ten nebo ten, tak stejně s ničím důležitým ( a teď mluvím o migraci a islámu ) neudělá vůbec nic. Proto volba podle takovéhoto uvažování je myslím zbytečná a částečně zcestná – prezident nemá žádné kompetence, které by nám v případě nebezpečí pomohly. Máme „parlamentní demokracii“ – ne prezidentskou. 🙂

       Reagovat
       • Opět mluvím ke všem, kteří mají strach z toho, že jeden kandidát bude „otevřenější“.

        Reagovat
       • Vážně žijete v bludu, že máme demokracii? Nemáme ani parlamentní ani prezidentskou. Zatím u nás nedošlo k tak vyhroceným situacím jako třeba v Katalánsku nebo Polsku. Otázkou není, „zda“ k nim dojde, ale „kdy“ k nim dojde. Kdyby v Katalánsku byla respektována pravidla jakési demokracie, tak to tam dopadlo poněkud jinak. Mimochodem – jak to, že je o Katalánsku takové ticho v médiích? To se to tam tak rychle uklidnilo?? Tam je to nyní velmi zapeklité, bez nadsázky lze říci, že občanská válka je na spadnutí a že to drží pohromadě jen STRACH z jejího průběhu a důsledků. Vím, o čem píšu, několikrát jsem v Barceloně reprezentoval ČR jako carillonista, takže kontakty poskytující objektivní svědectví tam mám. Demokracie je pouhá iluze. To, že je zatím klid, vůbec neznamená, že ji máme a že na názory řadových občanů bude brán zřetel, až půjde do tuhého.

        Reagovat
         • V tom případě jsem s vámi za jedno, ty uvozovky jsem předtím nějak nepochopil. 🙂

          Reagovat
          • To nevadí 🙂 ale tím sem chtěl jenom říct, že u nás prezident o moc věcech nerozhoduje, to dělají právě ti v parlamentu 🙂

       • Kompetence sice velké nemá, ale alespoň by nám už nemusel dělat ostudu a v zahraničí by nás s novým prezidentem zase mohli začít brát vážně.

        Reagovat
        • Tak fajn. Zatím ještě stále neusínal na jednáních (když se mluvilo o pitomostech) 😀

         Reagovat
         • Lepší kdyby spal. Je to přijatelnější než cokoliv z jeho trapasů 🙂

          Reagovat
      • „někdy je třeba si některé úseky dějin zopakovat“
       Tím myslíte, zvolit si Zemana nebo Drahoše? Z vašeho komentáře to není úplně jasné.

       Reagovat
       • Na základě vaší otázky si troufám napsat, že toho asi o historii moc nevíte….

        Reagovat
        • Je lepší položit otázku a vypadat hloupě pět minut, než se vůbec nezeptat a být hloupý celý život.
         Škoda. Chtěl jsem se dozvědět něco nového a zas nic.

         Reagovat
         • Za všechno v tomto ohledu hovoří o něco níže uvedená reakce Kamenáče Billa ohledně kulatosti planety a vypuštěného předmětu biologického původu. Lépe a stručněji se to napsat nedá! Jo, blíží se víkend. Zase je čas, abych zapálil svíčku na hrobě pana Kaplíře ze Sulevic v jednom opuštěném kostele nedaleko Litoměřic… Vím dobře, proč. Kdo to neví, ať si to najde na wiki…

          Reagovat
          • KAŽDÝ se potřebuje něčím živit. To samozřejmě i „teolog“ Cardal.

           Když už jsme o „střetu“ džentlmenství vs. barbarství, tak VĚZME, že CIZINCEM je mnohem více prezident Zeman, než pan Prof.Drahoš. …
           _______________

           Pro (nás) „nefilozofy“ a „neteology“: Hó barbarós je slovo původu řeckého, znamenající nevzdělaný, cizinec, barbar. (Staří Řekové byli národ vzdělaný, kdo byl cizinec, ten zpravidla tak vzdělaný nebyl. Proto i my chápeme dodnes význam slova „barbar“, něco jako „divoch“, „hlupák“, „hrubián“ atd.)

          • Děkuji za odpověď. Pravděpodobně narážíte na to, že měl významný podíl na záchraně Vídně při jejím obléhání vojsky Osmanské říše. Nicméně mi uniká souvislost s prezidentskou volbou.

          • Nikoliv. Jak jste na to přišel Vy mi uniká. Prezident Zeman na záchraně Vídně podíl NEMĚL, protože v době, o níž hovoříte, ještě nebyl ani u maminky v bříšku.
           _______________________________

           „Nadcházející zápas dvou kultur – džetlmenství a barbarství – ukáže nám samým i světu, jaká je kvalita našeho národa, zač Češi stojí a jakou budoucnost si zaslouží,“

           … SLUŠNOST je českému národu (přece jen bych s opatrností v to rád věřil) bližší, než „barbarská“ (případně „rumunská“ či „balkánská“ cesta. Excesy se objevily s příchodem politických „elit“ na konci 40.tých let minulého století a není tajemstvím, že ony elity byli spíše nevzdělaní, než vzdělaní. To ve vší úctě.

         • Ještě doplním – jde o Zdeňka Kašpara Kaplíře, ono těch Kaplířů je na wiki poněkud více.

          Reagovat
  • 😀😀😀
   Na druhou stranu, krom V.K. byli všichni prezidenti, které já pamatuji, dostatečně vnitřně dezinfikováni, takže nějakou koupel by na základě toho přežili zajisté bez újmy na zdraví….

   Reagovat
   • Já jsem se narodil za Antonína „Sličného“ (Novotného) a jako dítě školou povinné jsem vnímal, když nám ve třídě vyměnili nad tabulí jeho portrét za portrét Ludvíka „Dítěte“ (tak se pro změnu přezdívalo stárnoucímu armádnímu generálovi, jehož válečné zásluhy nikdo nezpochybňuje, ale jako loutka Kremlu posloužil dokonale, byť tehdy asi nemohl dělat nic jiného). Takže s těmi loutkami různých „Kremlů“ jako národ své zkušenosti máme a mládeži, která to nepamatuje, se celkem nedivím, že to vnímá jinak než my 🙂 Koupel prezidentů bych rozhodně zavedl – a jezdilo by se na Šumavu k Čertovu jezeru, to bývá pořádně studené i v létě!

    Reagovat
  • Stran koupele/křtu, v tom má mít pan prezident Putin jen a jen naše SYMPATIE. Čistě technicky proto, že činí to, co i prezident Václav Havel činil.

   A pro ty (Čechy), kteří mají krátkou paměť:
   Jde o „vodníka“ z filmu ODCHÁZENÍ, kterou V.H. i osobně hrál a vynořil se se slovy: „Pravda a Láska, musí zvítězit nad lží a nenávistí“.
   _______

   Nadčasové.

   Reagovat
 • Nejsem si jista, zda se skutečný křestan modlí proti někomu. Spíš za někoho, né?

  Reagovat
 • Já bych doporučil podat na církev i další stížnost, za její politikou agitaci a to nejen před současnou volbou. Všiml jsem si, že v drtivé většině kostelů kněz HLEDÍ K ZÁPADU. Co by produkt šedesátých let to mělo být v následném desetiletí znormalizováno, ale jak je vidět, ne ve všem jsme byli důslední.

  Reagovat
  • No důvodů ke stížnostem by bylo… Kdopak to třeba přímo na Hradě postavil kostel svatého JIŘÍ??

   Reagovat
   • ??? Vratislav I. Kdopak ho následně zpustošil? No přece naši „mírumilovní“ husité!!!

    Reagovat
    • Tohle je možná trochu jinak. Doporučuji vyhledat text básně „Modlitba na Řípu“ – ale teď fakt nevím, kdo je jejím autorem, mám totální „vokno“. Ale již zapomenutý vlastenecký skladatel Otakar Zich tuto báseň zhudebnil pro pěvecký sbor, proto ji znám. Ale když zkusíte „vygooglovat“ titul „Modlitba na Řípu“, mělo by to někde vyklouznout. Ten text je sice velmi dobově tendenční, ale nerad bych se příliš nahlas domníval, že začíná být opět dost aktuální. V jaké roli tam sv. Jiří vystupuje, je jasné a zasvěcení baziliky přímo na Hradě svatému Jiří je velmi brutální provokací proti………… (dosaďte si sami). Navrhuji přesvěcení této svatyně (v zájmu pokojného soužití s našimi budoucími novými spoluobčany)…

     Reagovat
     • Prosím, mluvte spisovně. Víte co Vám Váš starý známý jednou říkal…. 🙂

      Reagovat
   • Jo, s tou rotundou na Řípu to taky moc nevychytali… 🙂

    Reagovat
  • Petře Jílku, dovolím si tvůj pohled na světové strany poopravit odkazem na „potrhlého klasika“ Pepu Nose v jeho songu Země je kulatá 😉 :
   „Kdo jde pořád na východ, voctne se na západě,
   kdo jde pořád na západ, přijde na východ.“
   https://www.youtube.com/watch?v=ThxI0dicPP0
   A tak to může být i s vodicími nitkami od našich politických loutek, které jak se někomu zdá, směřují na západ. Ale to neznamená, že nekončí v Pekingu, nebo Moskvě.

   Reagovat
   • Ano, Země je opravdu kulatá. Exkrement jsme v 89 roce vyhodili na východ směrem k Moskvě a on se nám vrátil ze západu směrem od Brusele.

    Reagovat
   • Já myslím, že jde o narážku na něco jiného (mimo jiné). Byly časy, kdy kněz celebroval sice zády k lidu, ale čelem k oltáři (tedy pravděpodobně k Bohu). Pak se to tak nějak změnilo a do kostelů se začaly stavět „hoblponky“ (jak říká jeden můj známý, skalní „tridenťák“, který na liturgii celebrovanou podle NOM už zásadně nechodí). Je to další extrém a bohužel asi i zde lze spatřovat další nebezpečí rozdělování a nejednoty. Existuje dost kostelů orientovaných opačně (na západ, takže kněz celebrující podle NOM hledí „správně“ k východu) – těch kostelů je docela dost (co mě napadá, tak na příklad v Praze kostel sv. Jana Nepomuckého na Hradě, mimo Prahu v Lužanech u Jičína, v Klášteře u Nové Bystřice atd., atd.,), pak existují dokonce „dvojkostely“ (Mnichovo Hradiště, kde obě svatyně svírají pravý úhel) – a jinde to vyřešili tak, že oltář prostě a jednoduše postavili po vatikánském vzoru doprostřed chrámu (Lomec a jistě i jinde). To je námět pro Felixe!! Ne nějaká pitomá politika!!! 😀

    Reagovat
    • Co se týče NOM: já jiný „způsob“ nepamatuji. Generace mých rodičů a prarodičů ano, ale nevzpomínají na to nijak pozitivně. Naopak – vidí to jako dobu, kdy naprosto nerozuměli „vo co goo“, čas v kostele vnímali jako „že to musí bejt“. Proč „tridenťákům“ vadí mše sloužené v mateřském jazyce dodnes nechápou – já taky ne.

     Reagovat
     • Já v tomto plně respektuji aktuální stanovisko Vatikánu i rozhodnutí celebranta, jak chce právě sloužit. Znám kněze, kteří to střídají. Problém vidím v tom, že se tím dělí společenství na ty, kdo chodí jen na „Trident“ (protože NOM neuznávají) a na ty, kdo zas chodí pouze na NOM. To by být nemělo. Obávám se, že se tím dává základ k vzniku dalších „sekt“ v rámci církve (co považuji za „sektu“ v rámci církve, tu psát nebudu, abych zase nejitřil emoce).

      Reagovat
      • Ohýbáte REALITU.

       Nemám důvod chodit na mše sloužené „zády k lidu“. Naopak bych uvítal, více mší sloužených v KRUHU kolem oltáře.

       Zažil jsem takové (kdysi např. na pařezu v Alpách a my s kytarami stáli kolem toho pařezu) – a bylo to MOC fajn.
       _______________

       Pro člověka, který celý život chodil na „normální“ mše, je nefér pod záminkou falešné „jednoty“ nutit ho navštěvovat „archaismy“ ustrašených a nevěřících „teologů“ …

       Reagovat
 • Zmíněný úřad řídí Vojtěch Weis, nikoliv Weiss. Já jsem žádná vyjádření nedával…

  Reagovat
 • Během let 1990-1995 jsme u nás vytvořili většinu demokratických institucí. Ale demokracie u nás zavládne, až budou aspoň 60% obyvatelstva tvořit demokraté (zodpovědní občané ochotní dělat něco pro společenství, ochotní „jít s kůží na trh“ aniž by současně očekávali politickou trafiku…).
  Podstata demokracie znamená: většina vyznává tytéž hodnoty (existuje dohoda i o tom, o čem nelze hlasovat) a chce je uskutečňovat. Pro uskutečňování společně vyznávaných hodnot pak hledá vhodné politické reprezentanty.
  Dnes jsme svědky souboje různých skupin prosazujících své zájmy na úkor jiných – to opravdu s demokracií nesouvisí. (Viz Jéňa Kunčar: Přemýšlenky o životě, vydal GRANTIS) „České zájmy“ jsou fikcí, jednotlivé skupiny hájí odlišné zájmy (např. mým zájmem je mít EURO).

  Reagovat
   • Přijetí eura na vaše úspory žádný vliv mít nebude, přepočtou se stejným kurzem jako všechny ceny v ČR 😉 Příklad: máte 100 tis. Kč úspor a platíte nájem 10 tis. -> máte rezervu na 10 měsíců. Přijmeme euro za 20 Kč -> budete mít úspory 5 tis. eur a nájem 500 eur -> opět rezervu na 10 měsíců 🙂

    Reagovat
    • Z tebe ekonom asi nikdy nebude. 🙂 Pokud mám úspory 100 tisíc, tak jestli dle předpokladu bude kurz 1:18, měl bych v okamžiku přijetí eura těchto 100 tisíc Kč přepočteno na 5.555 EUR. Já však dostanu EURA dle současného kurzu, což je cca 1:25, takže dostanu pouze 4000 EUR.

     Reagovat
     • 🙂 🙂 🙂 Proč tam máte jen dva kurzy? Třeba jich bude pět – vesničanům se budou koruny přepočívat za 18, Pražákům za 19, Romům za 20, přistěhovalcům za 21 a muslimům za 26 😉

      Reagovat
     • To taky není docela pravda. Před přijetím Eura se totiž dozvíme, kolik bude stanovený kurz pro přepočty. A ten nebude nikdy stejný, jako je momentální kurz – který je uměle navýšený.
      Předpokládá se, že by to mělo být 23kč/Euro. Takže pokud bude kurz uměle navyšován, tak po uvolnění fixace koruna posílí a my dostaneme víc.
      Ať už to bude jakkoliv, míň mít nebudeš 🙂

      Reagovat
      • Pokud vím, tak před vstupem do eurozóny musí být kurz fixován po dobu tří let na neměnné úrovni. Jenže pokud bude docházet ke zvyšování naší ekonomiky, může dojít během této doby opravdu k tomu, 1 EURO nebude stát zafixovaných 25 korun, ale pouze 18 korun. Pak v okamžiku přijetí EURA nedostaneme za 100 tisíc korun 5.555 EUR, ale pouze 4.000 EUR.
       Druhá věc je ta, že kvůli vstupu do eurozóny budeme muset my, daňoví poplatníci, splácet dluhy Řecka a dalších zemí, které neplní fiskální Maastrichtská kritéria. Jen hlupáci a eurobolševici věří tomu, že problém krachu Řecka je vyřešen a že teď půjde všechno lépe a radostněji 🙂 Ne, Řecko jednou spadne jako balvan, že se budeme všichni divit. A pokud budeme v eurozóně, budeme platit, jako mourovatí!

       Reagovat
       • Mám vystudovanou ekonomickou fakultu. Prosím tedy o vysvětlení jak to doopravdy bude, rád se nechám poučit – jako vždy 🙂 😀

        Reagovat
   • To je pěkná hloupost. Viděl sem v jedné debatě, kdy mluvil EKONOM, že to absolutně nebude mít žádný vliv na to, kolik peněz Vám zbude při přijetí eura. Tak teď komu věřit.
    Mimochodem, ještě se divým, že čtete ty bláboly na PL.

    Reagovat
    • Ve dvaceti letech by jsi už mohl vědět, že ve slově „divit“ se píše měkké i. 😀
     Jinak já se nedívám, v čem jsou ty články uveřejněny, ale KDO je píše.

     Reagovat
     • Kdo říká, že je mně 20? Mimochodem, neumíš nic lepšího než poukázat na chybičku, která se stane každému?…nejsi ty volič Zemana?
      Podstatné je hlavně CO píše.

      Reagovat
      • No dobře, jestli chodíš do 1. stupně ZŠ, tak ti tvou hrubou pravopisnou chybu omlouvám. 🙂
       Jinak souhlasím, že důležité je, CO se píše. Když vysokoškolský profesor – ekonom napíše článek týkající se jeho oboru, tak si to vždycky rád přečtu. 🙂

       Reagovat
 • Mně příjde obdivuhodné, jak jsou na Hradě bystří lidé, když jsou schopni rozpoznat, že: „Modlitební akce jsou zaměřeny proti Zemanovi,“ – jak hlásá titulek. 😀
  Modlitby obvykle bývají vedeny pozitivním směrem – tedy na podporu někoho nebo za uskutečnění něčeho. (Dávno totiž minula doba Starého Zákona, kdy se lidé modlili i za potrestání protivníků. 🙂 ) Jediná vyjímka je, když se koná ekzorcizmus – to je podle mně jediná modlitba proti někomu. Že by v tom byla nějaká podobnost?? :-;

  Reagovat
  • Politici a jejich mluvčí byli „bystří“ odjakživa, přičemž tak nějak nezáleželo a nezáleží na jejich umístění v rámci politického spektra. 🙂

   Reagovat
 • Řeknu něco, co se každý normální člověk bojí říct. Volit Zemana je těžký hřích!!!!

  Reagovat
  • Lidé se bojí lecčeho. Dnes jsem mluvil se svým dobrým známým, jehož syn působí na akademické půdě humanitního směru. Tam se všichni, kteří tam pracují, staví za akademika Drahoše. Má to však jeden háček. Ten, kdo by se postavil za Zemana, by se stal obětí dehonestace a šikany, jako se tomu stalo již před 5 roky, kdy se museli všichni dobrovolně povinně postavit za Schwarzenberga a kdy ten, kdo řekl jiný názor, byl pod tlakem dříve či později nucen odejíti. Dnes si z toho vzali všichni ponaučení, takže i ti, kteří Drahoše volit nebudou, musejí navenek prezentovat, že ho volit budou. Zkrátka nikdo nechce přijít o práci, nikdo si nechce zkazit kariéru. Třeba jim Bůh toto lhaní odpustí.

   Reagovat
    • Samozřejmě, že nemyslí, jen hloupě kecá (pokud tím „nucen odejíti“ nemyslel z kuchyňky při vaření kávy, aby se mu ostatní nesmáli :-). Kvůli politickému přesvědčení se z univerzit vyhazovalo naposledy za komunistů …

     Reagovat
     • Věcí, o kterých jsem se domníval, že v roce 1989 už skončily, stále přibývá. Např. ty výpovědi se nedějí přímým vyhazovem, jako kdysi, ale každodenním tlakem a posměchem kolegů. Pak je otázkou odolnosti dotyčného, zda vydrží snášet tuto dehonestaci několik týdnů či několik měsíců.

      Reagovat
      • Před rokem 1989 to nebylo o žádném posměchu, podespal jste co jste něměl a prostě jste letěl!

       Reagovat
       • Souhlasím. Dříve byly kruté způsoby, např. vězení, bití apod. Dnešní systém se dokáže s nepohodlným člověkem vypořádat daleko jemnějšími a nóblesnějšími způsoby. 🙂

        Reagovat
        • Víte kde otevřeli největší mešitu v Evropě? V Moskvě, neboť pro dva miliony Moskvanů, kteří se hlásí k islámu už ty stávající nestačí. Slavnost to byla náramná, Putin si k tomu pozval turka Erdogana.
         Zadejte si „Moskva – mešita“ a celá krása vám vyjede, i stou mohutnou stotisícovou manifestací mochametánů.
         Je tam i jak to komentují pravoslavní duchovní, velice poučné…

         Reagovat
         • Omlouvám se, tento komentář jsem překlepl dvakrát.

          Reagovat
     • Tady to vypadá, že mají pravdu mladí, kteří mi popisují, jak cíleně infiltrují Putinovci náš internet.

      Reagovat
   • Zas tak bych to nepřeháněl. A pokud někdo někoho propouští na základě volby, tak je něco špatně. Ovšem až mi předložíš jeden pravdivý důkaz, že někdo za to vyhazov dostal, budu tomu věřit.
    Dehonestace a šikany? Ano, ale pouze od voličů Zemana. Ze zkušenosti vím, že ti co Drahoše volí, se normálně ptají těch, co volí Zemana, jaké k tomu mají důvody – ve slušnosti. Opačně to tak bohužel nefunguje. Tak je to v mém okolí a třeba na FB…jak je to jinde je otázka.

    Reagovat
    • Nemám důvody svému příteli nevěřit.
     Jinak já se na to, kdo koho bude volit, neptám, Je to stejně neslušné, jako ptát se někoho na plat či ženy na věk.
     Můj syn není zatím rozhodnut, koho bude volit, proto se ptá svých kamarádů vrstevníků a chce vědět proč. Byl velice překvapen z toho, že všichni, kteří mu odpověděli, že budou volit Drahoše, mu na otázku PROČ odpověděli, že proto, že nechtějí Zemana. Když se jich zeptal, co vědí o Drahošovi, tak mu shodně odpověděli, že nic.

     Reagovat
     • Tak to je potom špatné. Většinou počítám s tím, že o dané osobně člověk něco ví, když ho volí… 🙂 je to škoda. Přitom je tak lehce dostupné si to zjistit 🙂
      Já si nemyslím, že je to neslušné.

      Reagovat
 • Tak se děsně těším na pondělí, doufaje v uklidnění rozjitřených vášní.
  Těším se, že na to, až budu opět chodit na tyto stránky, a pak se ještě dlouho pro sebe chechtat vtipností zdejších článků a reakcí na ně plné inteligentního humoru.
  Snad si neodpustím svůj vzkaz: Važme si svobody, že si tu takto můžeme psát,
  pamatuji doby, kdy se za politický vtip zavíralo.
  Z východu vane podivný vítr. V Rusku se za svobodný projev vraždí.
  Myslete na to při své volbě.

  Reagovat
  • Že se nám ty větry točí! Celé dětství a mládí k nám vanul podivný vítr ze západu, nyní z východu. Jen by mne zajímalo, co je to za vítr, který dovanul do evropských velkoměst, kde se vraždí dívky „ze cti“…….

   Reagovat
   • Magdo Magdo…že ty sis nedala po ránu srandakaši?

    Reagovat
    • Tohle moc na srandakaši není. Kdybych nebyl ve velmi čilém kontaktu s kolegy od „fochu“ z Holandska či z Katalánska (stejně tak ale z Madridu), tak bych to považoval za věc, která se nás netýká a v budoucnosti nejspíš ani týkat nebude. Ještě před pěti lety jsem se v idylické pohodě procházel po utrechtské čtvrti Veemarkt – dnes by to prý už tak idylické nebylo, rodiny starousedlíků – zvláště ty s dětmi – se odtud houfně stěhují… Katalánsko nekomentuji, to je sud se střelným prachem preventivně kropený vodou. Je otázka, jak dlouho ta voda ještě vydrží. Madridští přátelé se na toto téma absolutně odmítají bavit, což z jejich pozice chápu.
     No nic – opět a stále dokola – Buď vůle Tvá!
     Nicméně si neodpustím malou glosu – tato prezidentská volba totiž není ani tak o Zemanovi nebo Drahošovi, ale PŘEDEVŠÍM o Babišovi… Pak je otázkou, do jaké míry bude či nebude Babiš ochoten přistoupit na pravidla hry globálních loutkovodičů. To se ukáže velmi brzy. Podle toho pak bude vypadat další vývoj… Takže Zeman nebo Drahoš…. Jsem skálopevně přesvědčen, že pro obě varianty už existují scénáře, které my nemáme šanci jakkoliv ovlivnit. Za „totáče“ jsme jako varhaníci před mší při dohadování ordinaria a písní s knězem používali tuto říkanku: „Bříza nebo Olejník? Rozhodne to tajemník“…

     Reagovat
    • NE, co se týče takovýchto záležitostí, tam není na srandakaši místo. Nebo snad nevíš, že se toto děje v muslimských nogo zonách jak na běžícím pásu???? Že tam žijící muslimové požadují uzákonění práva šaría, dle kterého má žena půlku mozku, poloviční hodnotu, je možno ji bičovat za to ,že vyjde na ulici bez hidžábu a kamenovat za cizoložství…. 🙁 🙁 🙁

     Reagovat
   • 26.DUBNA 1986 explodoval Černobyl. A protože se větry točily, radioaktivní mrak mířil na sever a následně dorazil do Čech z jihozápadní Evropy. …

    Stalo se.
    ____________
    Myslela jste zajisté onu novinářku, co ji „zapíchli“ jako na potvoru na narozeniny ruského prezidenta. Není-liž pravda. Že?

    Reagovat
    • Jo, to potvrzuje zkušenost našich předků i to, co píší v učebnicích a chytrých knihách, že Země je kulatá. Občas se stane, že na oběžných drahách spočinou nejrůznější „satelity“… 🙂

     Reagovat
    • NE, nemyslela jsem žádnou novinářku. Myslela jsem dcery „umírněných“ přistěhovalců jistého „mírumilovného“náboženství, kteří svoje vlastní dcery coby malé holčičky obřežou, následně pak, pokud si náhodou dívka chce žít život dle svého, nikoli jak jí určí její fanatický otec, tak je jím zavražděna „ze cti“.

     Reagovat
     • Magdo, klid. Kdyby někteří diskutéři viděli můj obličej, když píšu „vážně laděné příspěvky“ (samozřejmě pouze některé), tak by možná nechápali. Já se totiž skutečně mnohdy velmi upřímně (a někdy až škodolibě) bavím. Samozřejmě ale, že to, cos napsala, je velmi vážné a neadekvátní reakce některých mě jen utvrzují v mých názorech 🙂 .

      Reagovat
     • Na druhých se chyby vidí vždy snáze, než na sobě samých. Tím to samozřejmě nechtějme zlehčovat. … Lze snad jen doufat, že „barbaři“ v Evropě se (snad i díky prostředí, do něhož přišli) budou časem chovat slušněji, než „barbaři“ v cizině…
      _____________
      Nicméně právě co TEĎ MY zde řešíme, aby naše VLASTNÍ prostředí bylo SLUŠNÉ a ne „barbarské“.

      Zde vymlouvání se na „barbary“ na místě NENÍ.

      Reagovat
   • Víte kde otevřeli největší mešitu v Evropě? V Moskvě, neboť pro dva miliony Moskvanů, kteří se hlásí k islámu už ty stávající nestačí. Slavnost to byla náramná, Putin si k tomu pozval turka Erdogana.
    Zadejte si „Moskva – mešita“ a celá krása vám vyjede, i stou mohutnou stotisícovou manifestací mochametánů.
    Je tam i jak to komentují pravoslavní duchovní, velice poučné…

    Reagovat
    • Jj, jsem zvědav, kdy postaví katolickou katedrálu v Dubaji…

     Reagovat
    • A co jako
     Za prvé: muslimové žijí v Rusku OD 8. století.
     Za druhé: tato mešita byla postavena na místě, kde už před tím stála od r. 1904
     Za třetí: západní Evropa si začala muslimy tahat do svých zemí po 2 svět. válce. Nedokázala si „ošéfovat“ aby tito příchozí dodržovali zde platné zákony. Nyní přijímá další a další, kteří se sní netají tím, že zdejší zákony dodržovat nemíní.

     Moskva není hlavním městem EU, které jsme my součástí, ani nám nechce svoje muslimy přerozdělovat podle kvót.

     Reagovat
     • Nepřerozděluje, přijdou do Česka sami, tak jako těch 8000 Čečenců po skončení jedné občanské války na Kavkaze. (Tehdy byl Zeman mocným mužem a mlčel). A války tam vypuknou další.
      V Rusku islám nebyl, pouze Rusové rozšiřovali své impérium na jejich – islámská území. Tak jako Alžířané se stěhovali do „svého“ hlavního města Paříže, či Indové do Londýna, tak se se muslimové stěhují do Moskvy, a vzhledem k jejich 5 X vyšší porodnosti…. no čeká Rusko pěkná šlamastika…

      Reagovat
     • Magdo, zapomněla jste na muslimy na Pyrenejském poloostrově ve středověku. Doporučuji navštívit Španělsko a podívat se na krásnou architekturu, co tam po nich zůstala.

      Reagovat
    • Pane Jílku, už jsem to tady jednou psal!
     Největší mešita je v Brně na Vídeňské, protože minaret má až v Lednici. 😉

     Reagovat
 • Moc veselo mně z názorů, že je jedno, kdo bude prezidentem není.

  Na lidi jako J. Zajíc, T.Halík, M.Vácha, představení řádů … bych prostě dal.

  http://www.christnet.eu/zpravy/28954/reholni_predstaveni_podporili_v_druhem_kole_prezidentske_volby_jiriho_drahose.url
  http://blog.aktualne.cz/blogy/marek-vacha.php?itemid=30853

  Otec František řekl : Není povinností katolíka zapojit se do politiky, ale měl by se o ni zajímat a k tomu, s čím nesouhlasí, se vyjadřovat. I kněz je člověk a pokud žije se svými „ovečkami“, nemůže ignorovat třebas jen to, že premiérem je člověk vyšetřovaný policíí, prezident mluví jak kanál …

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *