Zpravodajství

Misijní činnost církve se zcela přesouvá na internet. Lidé tam více věří.

Katolická církev ukončuje misie v jednotlivých zemích. Papež František na středeční generální audienci oznámil shromážděným věřícím, že od 1. února dojde k útlumu aktivit misijních řádů a organizací a veškerá snaha obrátit na víru všechny národy se přesouvá na internet.

„Hospodin dal proroku Jonášovi velrybu, aby cestoval do Ninive. Dal také prvotní církvi římské cesty, aby po nich mohli rozšiřovat evangelium. Dnes nám Pán dává k dispozici internet,“ vysvětlil papež překvapeným katolíkům.
Přesun na internet je z církevního hlediska naprosto logický. „Nejsou věřící či nevěřící, ale takzvaní dwellers neboli zabydlení a seekers neboli hledající. Jako první si všiml druhé skupiny Google a obrovsky na tom zbohatl. Proč by je podobně nemohla oslovit i církev?“ ptá se mezinárodně známý držitel několika ocenění Halík.
„Je nezpochybnitelné, že zejména na sociálních sítích jsou lidé mnohem více ochotni věřit,“ potvrzuje správnou změnu strategie odborník na internet Josef Šlerka.
Čeští biskupové vývojem překvapeni nejsou. „V testovacím provozu běží internetové misie již pátým rokem,“ odhaluje Dominik Duka. „Je to pro nás mnohem snazší. Když jsme se snažili vysvětlit dogma o neposkvrněném početí Panny Marie nebo existenci Svaté Trojice, nikdo nám nerozuměl. Jakmile to dáme na Facebook, tak získáme za pár minut až 160 laiků,“ usmívá se český primas. Bohužel e-misie v Česku pořád brzdí drahé vysokorychlostní mobilní připojení, kvůli kterému má církev problémy s nedostatkem věřících zejména v pohraničí, kde signál není nebo si ho tamní obyvatelé nemohou dovolit.
Podle zdrojů blízkých Vatikánu se zpozdila digitalizace misií kvůli problémům se zajištěním bezpečnosti misionářů na internetu. Tu měl zajišťovat řád Maltézských rytířů, ale kvůli nedostatečnému IT vzdělání velmistra řádu Matthew Festinga dodal do výpočetních středisek Svatého stolce zcela jiný typ ochrany, než který se očekával.

17 komentářů: „Misijní činnost církve se zcela přesouvá na internet. Lidé tam více věří.

  • Wow, tak to je skvělá zpráva! Papa Francesco Buonasera jde s dobou ?. Tak i já asi přestanu vydávat tištěný „Zpravodaj farností na Lipně“ pro své ovečky, neboť mám co? Neboť mám www stránky farností! ?

    P.S.: Tož jako su zvědavý, kolik dobrých duší se dá tímto skvělým článkem zase nachytat ???

    P.P.S.: Sorry jako, ale pindíka vám neukážu! ?

    Reagovat
      • Ad P.P.S.: Mnoooo… neříkám, že ne, že ano ?????. I když jsem citoval jistého dotyčného pana (soudruha) ABCDEFGH [Andrej B., Co Dělá EET, Finanční Génius na Ho**o] ???

        Reagovat
        • Jo,jo, já vím že jste citoval geniálního soudruha, který byl vlastně podveden těmi úředníky na různých FÚ, kteří za jeho zády vymysleli všechny možné fígle EET – a on se dnes chudák jen diví, že vlastně o ničem neví…… Já jsem si taky zacitovala – jistého Bohuše z filmu K…. hoši guten tag. 🙂
          Nevím, jak se vkládají ti různí smajlíci 🙁

          Reagovat
          • Aha, ta scéna tzv. Polívkova důkazu existence Boha ??? Hned mi to nedošlo. Smajlíky vkládám přímo te smartphonu, je jich tady veliká zásoba ?

            Reagovat
  • Zcela jiný typ ochrany zcela jistě dostal…Matthew Festing. Kondom to byl, narovinu to můžete říct, nemusíme se za nic skrývat.

    Reagovat
  • Velmi problematický počin!

    1/ Již nyní ho kategoricky odmítá FSSPX s odůvodněním, že do sítě Petrovy lze lovit duše, ale do sítě sítí může pomocí hackerů vstoupit nepozorovaně starý had.
    2/ Jako Jonáše vedlyba spolkla, může být spolknut počítačově méně zkušený křtitel Indiánů, kterému někdo zlomyslně nakuká, že Indiáni nemají YouTube, ale RedTube. Z programu RedTube misionář hned tak nevyjde!
    3/ Mons. Halík ve své podpoře internetových misií nedomyslel, že odhalit plagiát na netu je dílem několika s bez únavného porovnávání pramenů.
    4/ Největší nevole byla zaznamenána u nově pokřtěných na některých tichomořských ostrovech, kterým vadí, že místo šťavnatého misionáře mají jako náhražku pohyblivé obrázky. Za všechny to vyjádřilo JV Tupou VI., osvícený panovník atolu Tonga: „To je jako dostat v restauraci místo oběda jídelní lístek!“

    Oproti tomu byly internetové misie podpořeny z naprosto překvapivého směru. Jak Velký Ayatollah Ali al-Sistani tak sefardský vrchní rabín Jeruzaléma Šlomo Amar je vítají. Znepokojivá je pouze neověřená info, kterou vynesl myč oken v Amarově rezidenci, takto tajný nestoriánský křesťan. Údajně si sefardský vrchní rabín bručel: „Už jsou ti gojim na lopatě!“

    Reagovat
  • Holbachu, to co píšeš je z Ducha. Až mě zatrnulo.
    Rozhodně by se o tom měl dozvědět papež (pokud už to neví z tvého komentáře). Problémy o kterých píšeš, mu zřejmě nedošly hned. Pokud je mi známo, František čte Tisickráte pravidelně, ale občas mu nějaké komentáře ujdou.
    Raději proto Vatikán informuj.

    Jistě nebude těžké vychytat drobné nedostatky internetové misie.
    Na Tongo, Papuu Novou Guineu, Tuvalu … by třeba k radostné zvěsti mohly být přidány stravenky.

    Reagovat
  • Vážený Hilarie!

    Děkuji za podnětné rozšíření mého komentáře.
    Pouze se mi jeví jako nemožné včas informovat Svatou Stolici. Oslovil jsem ze starého přátelství v ordinaci na obezitologii Jindřicha Forejta, designovaného vyslance ČR ve Vatikánu. S lítostí mi sdělil, že již nemá diplomatické cestičky, protože inspirován Járou Cimrmanem dnes provádí turisty na Konopišti.

    Stravenky přidávané k internetově hlásané radostné zvěsti jsou supr nápad. Pokud má Vatikán úřad průmyslového vlastnictví, mohl by se inspirovat v našem modelu s drobnými odchylkami a hned si vše patentovat. Odchylky:
    1/ Neodlišovat stravenky finanční hodnotou, ale vahou a lokalizací flákoty.
    2/ Protože bývalý velmistr Suverénního řádu Maltézských rytířů Matthew Festing je bez práce, mohl by celou stravenkovou akci spustit tak úspěšně jako ochranu padlých žen v Barmě. Jen je třeba se vystříhat zkrachovalého projektu Haliny Pawlowské „Malina“.
    3/ Pro posílení jednoty křesťanů v duchu ekumenismu by stravenky platily i na misionáře protestantských denominací.
    4/ Grafickým provedením stravenek by mohla Svatá Stolice pověřit Davida Černého, čímž by zabila 2 mouchy 1 ranou:
    a) Projevila by shovívavou vstřícnost vůči starším bratrům dodnes odmítajícím pravého Mesiáše.
    b) Mohla by se nadít zcela nového pojetí zpodobnění utrpení sv. mučedníka Vavřince. Rozhodně je Davida Černého třeba taktně poučit o martyrologii, aby na stravence nezpodobnil Sv. Víta či Sv. Jana Evangelistu, kteří kuchyňskou úpravu zázračně přežili.

    Reagovat
    • Svatou Stolici informovat nemusíte, ale Svatý Stolec byste mohli.

      Reagovat
  • Výborně! To je promyšlené tak, že by člověk řekl – promeditované, rozlišené

    PS
    dotaz:
    Je jméno Holbach odvozeno od mého oblíbeného moku Holba (Šerák)?
    Přiznám se, že při pobytech v oblasti Jeseníků nepiji nic jiného.

    Reagovat
  • Jejda, to je dost blbá zpráva pro lidožrouty…, přijdou tak o potravu a navíc předem posvěcenou!

    Reagovat
  • Vážený Hilarie!
    Vše u mne vč. nicku vzniklo naprostou náhodou před měsícem, když mne na Hlídacím Psu náhodně oslovila zmínka o Tisíckráte. Po rozkliknutí jsem řičel smíchy, přé mne Tisíckráte zbavilo celoživotního traumatu, který mne 30 let fakt trápí. Na Tisíckráte je jemná historicky a společensky poučená legrace, což jinde nenacházím, přé lidi jsou prostě debilové.
    Proto Tisíckráte moc rád čtu a pokud je článek rozumný, hnedle se tam zviditelním v reakcích.
    Holbach fakt není od holby, ale od filosofa von Holbacha.
    Zdravím!

    Reagovat
  • My, kazatelé mluvící pod vlivem, budeme ovšem i nadále mluvit pod vlivem (vnuknutí). Ještě ve stáří budeme přinášet užitek, zůstaneme šťavnatí a svěží, abychom hlásali, jak spravedlivý je Hospodin, naše skála, v němž není nepravosti.

    Reagovat
    • Ještěže jste upřesnil, pod jakým vlivem budete mluvit, páč jinak bychom si ten vliv mohli vykládat všelijak. 🙂

      Reagovat
  • Právě mě napadlo, že internetové hlásání evangelia nepoškodí ani lidojedy!

    Vždyť misionář se dá k e-mailu připojit jako příloha!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *