ŠOK: Knihy Marka Orka Váchy Váchy ve skutečnosti napsal Tomáš Halík

Panama leaks zasáhla i katolické intelektuály. Podle britského Guardianu se mezi uniklými materiály z daňového ráje skrývá i profesor Halík, který má na účtech ohromující částky, které mnohonásobně převyšují částku, kterou získal za Templetonovu cenu v loňském roce. Podle zdrojů blízkých akademické farnosti u Salvátora tam Halík ukryl miliony pocházející za díla, o kterých se věřilo, že je napsal populární Lechovický farář Marek Vácha.
O tom, že Tančící skály nebo Šestou cestu nenapsal ve skutečnosti kněz Vácha, se spekulovalo již delší dobu. Stopa z Panamy však podezření potvrdila. Redakce tisíckráte.cz má k dispozici také originál rukopisů údajných Váchových děl, které jsou podepsány právě držitelem Templetonovy ceny.
Někteří z bývalých fanoušků populárního kněze si již teď chtějí přepsat dedikace v knihách podepsaných páterem Váchou. „Jsem z toho zklamaný. Měl jsem tam napsáno: S láskou Josefovi. Jak ale mám teď věřit, že to skutečně s láskou bylo?“
Zaskočena je i paní Pospíšilová z nakladatelství Cesta. „Netušila jsem, že by nás tak dlouho mohl vodit za nos. Mrzí mě to. Jsou to všechno kvalitní knihy, ale budeme je muset zřejmě prodávat se slevou.“ Spekulanti už ale tuší, že knihy Tomáše Halíka, který je na rozdíl od Marka Váchy skutečným milovníkem trempinku a přírody, budou cennější v současné podobě. „Je to něco jako relikvie. Je to jako mít v rukou Cyranovy dopisy. Myslím, že lidé teď vezmou knihkupectví útokem, “ tvrdí ekonom Svoboda. Marek Vácha se k celé věci odmítl vyjádřit. „Co jsem napsal, napsal jsem,“ poslal pouze v sms profesor Halík.
O motivacích obou autorů se dosud pouze spekuluje.

3 komentáře: „ŠOK: Knihy Marka Orka Váchy Váchy ve skutečnosti napsal Tomáš Halík

 • 3.11.2016 (9:23)
  Permalink

  Nic nového pod Sluncem. Jak je to dlouho, co Papežská biblická komise potvrzovala Mojžíšovo autorství takřečených Mojžíšových knih? Mnohé takzvané pavlovské listy na tom nejsou o mnoho lépe. Pánové Halík a Vácha pouze pokračují v této neblahé praxi.

  Reagovat
 • 3.1.2017 (10:24)
  Permalink

  Ne všechna díla se autorovi povedou.
  Spisovatel formátu Halíka má lety vypěstovanou závislost na psaní. Pokud jeho mozek nedostane svoji denní dávku vytvořeného textu, spustí abstinenční syndrom. V Halíkově případě jde o spasmické křeče, mimovolní okusování tužek a nehtů …
  Aby se takto stižený závislý do absťáku nedostal, musí preventivně psát i když ho nic kloudného nenapadne.

  A najednou tu máme stoh braku.
  Ale zase, vyhodit to? Škoda úsilí.
  Vydat? Degradace statutu kvalitního spisovatele.

  A tak přišel nápad – mám tu přece kaplana, takový moula je to sice …

  Reagovat
 • 22.4.2017 (20:13)
  Permalink

  Pro úplnost ještě doplňuji svůj předchozí komentář:

  Asi týden poté, co se p. Halík rozhodl řešit svoje absťáky psaním (na radu prim. MUDr.Karla Nešpora), se zákonitě na jeho stole objevila první kupka popsaných papírů. Bylo toho objemově na knížku a tak podle svého zvyku, dal nesourodým, mechanicky a bezmyšlenkovitě psaným stránkám název: Tančící skály.

  Taková blbost, skály přece netančí.

  Pak jej napadl již zmíněný kaplan, kluk prostinký, moravák …

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *