Titulní strana

Biskupové zkazili dětem Vánoce. „Ježíšek dárky nenosí,“ napsali.

Hlasitý dětský pláč a výkřiky zoufalství provázely odpolední bohoslužby v kostelích po celém Česku. Čeští a moravští biskupové ve svém pastýřském listu, který se povinně předčítal na dětských mších svatých na Štědrý den, oznámili, že dárky pod stromeček nenosí Ježíšek.

„Vycházeli jsme z Janova evangelia. Ježíš není jen Cesta a Život, ale také Pravda,“ vysvětluje olomoucký arcibiskup Graubner, jeden z hlavních iniciátorů listu dětem. „Tradiční vysvětlení, že dárky nosí právě narozený Ježíš, je ohrožující pro víru mládeže. Když nedostanete pod stromeček, co jste chtěli, mohli byste podlehnout pokušení, že vás Pán nemá rád nebo se snad modlit za to, aby se Ježíšek příští rok polepšil. To je ale nesmysl. Pán Ježíš je dokonalý, polepšit se nemůže, na rozdíl od rodičů,“ vysvětluje olomoucký arcibiskup.
Text, který na posledním zasedání ČBK schválili všichni přítomní biskupové jednomyslně, vyvolal mezi věřícími rozruch. „Pro dceru to byl šok. Proplakala celý zbytek mše, kapra se ani netkla a do dárků pod stromečkem vztekle kopala. Utišila ji až panenka Baby Born,“ líčí smutně maminka Veronika. Mnoho rodičů, kteří s dětmi na mši na Štědrý den nebyli, mají nyní strach o svátcích jít do kostela. „Byli jsme u babičky v Čechách a od kamarádky jsem se doslechla, co se v kostele četlo. Bojím se, že to budou číst znovu a děti budou mít celoživotní trauma,“ vypráví roztřeseně paní Květa z Prostějova.
Mezi věřícími jsou však i tací, kteří mají z pastýřského listu radost. Podle mnohých je lepší, když se pravdu o Vánocích děti dozví již v útlém věku. „Manželka věřila, že dárky nosí Ježíšek ještě rok po naší svatbě. Zjistil jsem to, když jsem na naše první společné Vánoce nedostal žádný dárek. Myslel jsem, že mě nemá ráda,“ potvrzuje čerstvě ženatý osmadvacetiletý Vojtěch z Brna.
Pastýřský list přináší zásadní změny, které v návalu emocí a pláče mohly být oslyšeny. Text uvádí, že pravým Ježíšovým darem je On sám a proto by měly děti od nejútlejšího věku toužit po setkání s ním v eucharistii. Děti by měly poprosit rodiče, aby neváhali s přihláškou do náboženství a k přípravě na první zpověď a následné první svaté přijímání. ČBK nově ruší věkové omezení pro zahájení přípravy a stanovuje pouze pravidla, která musí každý člověk splnit, aby mohl přípravu zahájit. Jaká to jsou?


1) Schopnost vědomě a dobrovolně hřešit
2) Schopnost projevit upřímnou lítost i bez toho, aby dostali čokoládu
3) Schopnost vydržet hodinu nejíst a nepít
4) Schopnost na heslo artikulovaně říct „AMEN“ a vypláznout jazyk. (Na ruku mohou přijímat pouze děti od druhé třídy, které jsou schopny si umýt ruce)

Paní Tereza z jižní Moravy možnost přihlásit nově i své nejmenší děti do náboženství velmi uvítala. „Svoje syny do náboženství přihlásím co nejdříve. Vědomě a dobrovolně porušují hlavně čtvrté přikázání a s vyplazováním jazyka taky nemají problém,“ těší se mladá maminka tří synů.


26 komentářů: „Biskupové zkazili dětem Vánoce. „Ježíšek dárky nenosí,“ napsali.

 • Nic nového. Dárky přece nosí růžový poník, který z ocasu vypouští duhu.

  Reagovat
 • Matne si vzpominam, ze odhalit detem pravdu bylo i jednim z neverejnych doporuceni biskupske synody o rodine, od ktere si nasi pastyrove slibuji vetsi duveru mezi detmi a rodici. Silne proti byli bratri z USA (nechteji se vzdat Santy Klause….), coz ale na nasi CBK nema vliv.

  Reagovat
 • To tedy abych po sedmdeátce začala dárky kupovat sama. Vědět to dřív, šetřila bych na ně.

  Reagovat
 • „Manželka věřila, že dárky nosí Ježíšek ještě rok po svatbě.“ ???

  Reagovat
 • Díky skvělému článku už víme, co letošní vánoční zjevená pravda dělá s katolíky, kteří chodí na bohoslužby pravidelně. Paradoxně – tuším – že daleko větší šok zažili tzv. jednoročáci,kteří chodí se svými dětmi na mši jen o vánocích. Jejich děti, oč míň chodí do kostela, o to víc věří, že dárky nosí Ježíšek. Neumím si představit jejich životní zklamání, natož pak důsledky. Představte si ty dohady dětí ve školce a ve škole: jedni se budou hádat, že dárky nosí Santa Klaus. Druzí, že Děda Mráz. A co chudáci katolíci? – Ježíšek nic. Biskupové mohli nabídnout alespoň alternativu v podobě andělů nebo nějakého vhodného svatého, ale takhle?

  Reagovat
 • PROČ CÍRKEV UČÍ PŘIJÍMAT DĚTI OD DRUHÉ TŘÍDY SVATÉ PŘIJÍMÁNÍ NA RUKU??????? Není to hřích???????????????????????????? Podání Hostie – Těla Páně do neposvěcených rukou, protože věřící lid nemá posvěcené ruce – jenom kněz, ZNESVĚCUJÍ HOSTII A TAK SE VĚŘÍCÍ DOPOUŠTÍ SVATOKRÁDEŽE!!!!!

  Reagovat
  • A já četl, že se Ježíš vydal v ruce hříšných a proto taky přijímám na ruku! A tomu nás i kněží učili!

   Reagovat
  • No já četl u jakéhosi Ratzingera, že až do devátého století bylo přijímání na ruku obvyklé…

   Reagovat
   • Změna plyne z toho, že od devátého století zřejmě laici mají posvěcené celé tělo, jen ne ruce… 🙂

    Reagovat
 • Myslím si, že je to záležitost rodin a že se biskupové do toho nemají plést.
  Byla to pro děti taková hezká pohádka. A když tedy jen pravda a pravda,
  jak se biskupové vyrovnají s tím, až jim někdo odhalí jejich „pravdy“ ?

  Reagovat
 • Ten kdo to psal vubec nema paru co je to kostel a co se tam cte. Jen se snazi vyvolat debatu a pospinit cirkev. A bavi se reaxemi a vy mu tu skacete na spek. Bud je to nevzdelany blbecek a hnup nebo zakomplexovany satanista ci byvaly estebak. Pokud nekdo se snazi takove veci delat at chodi o svatcich do prace a neslavi vanoce a nekupuje darky apod…misto vymysleni kravin a cirkvi ci charite posle vyplatu za odskodneni a takove pomluvy urcite to vyuzije lepe nez on sam nekde v hospode. Nebo si koupit bibli precist navstivit opravdu biskupa a pak neco takoveho nikdo nemuze vymyslet.

  Reagovat
  • Libore, ještě že Vás tady máme. To co ste napsal absolutně vystihuje to, že někdo někomu skočil na špek!

   Reagovat
  • Ja myslím že vše v jednom:

   ?nevzdelany blbecek a hnup+
   ?zakomplexovany satanista+
   ✍byvaly estebak

   Reagovat
 • taky si myslím, že články na těchto stránkách jsou více či méně přitažený za vlasy…

  Reagovat
  • Přátelé, velmi by mě zajímalo, odkud jste se dozvěděli o těchto stránkách.
   Nejvíce mě tu fascinuje, jak ateisti všechno zde uvedené berou vážně a jsou pobouřeni tím vším, co zde čtou. A to se spíše o katolících říká, že berou všechno moc vážně, ale tady mi to přijde naopak.
   Dám ruku do ohně za to, že 90% pozitivních komentářů je od katolíků 😀 a naopak všechny negativní ohlasy od ateistů.

   Reagovat
   • Fifinko…já myslím že to bude 50×50…:)

    Reagovat
 • Jak tak pročítám vaše řádky, hlavně těch, kteří celou záležitost berou vážně a neumí si udělat ze sebe srandu, myslím si, že Pán Bůh se musí dobře bavit. Ale já mu to přeji, vždyť jinak má s námi jen samou práci a starosti.

  Reagovat
 • Je dobře, biskupové vedou děti k realitě!
  A taky si to ti haranti zaslouží!

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *