PublicistikaZpravodajství

Zapište své hříchy vyzve církev. Vznikne nová evidence

Česká biskupská konference připravuje pastorační plán na příští rok. Zaměří se na zvýšení kvality svátosti smíření. Připraví proto nový informační systém.

Česká biskupská konference připravuje pastorační strategii na příští rok. Zaměřit by se podle současného plánu měla na svátost smíření. Současná zpověď je totiž podle mnohých věřících odosobněná a vytržená z kontextu. „Doba kdy měl každý svého zpovědníka, je pryč. Pro kněze je tak mnohem těžší porozumět kontextu vyznaných hříchů. Svátost smíření je přitom jednou z nejintimnějších částí duchovního života, kdy by měl člověk pocítit naplno Boží milost. Universální duchovně poučná promluva, ke které se musí kněz, v případě neznalosti dotyčného uchýlit, ale tomuto setkání spíše brání, než že by jej pomáhal navozovat ,“ uvedl vedoucí tiskového střediska České biskupské konference František Jemelka.
Pracovní skupina vytvořená pro tento účel, proto nyní připravuje informační systém, v němž by mohl kněz během zpovědi krátce nahlédnout do hříšníkovy zpovědní historie a zpověď mu přizpůsobit na míru. „Inspirovali jsme se neúspěšným projektem IZIP. Každý věřící bude mít v systému svoji elektronickou kartu a bude tak mnohem snazší vybrat pro něj tu správnou cestu, která ho k Pánu Ježíši přiblíží nejvíce,“ vysvětlil vedoucí projektu, kněz Martin Javora.
Nejslabší místo zatím spočívá v zápisu hříchů dotyčného. Kněz totiž nesmí vyzradit zpovědní tajemství a zápis hříchů do systému je tak pro něj přinejmenším na hraně církevního práva. „Celou věc pravděpodobně vyřešíme tak, že vyznané hříchy a udělené pokání si každý do karty zapíše sám. V tomto ohledu žádná rizika nehrozí,“ plánuje Javora
Samotná aplikace by také mohla časem sloužit jako zpovědní zrcadlo. „Rádi bychom časem na základě anonymizované databáze hříchů vytvořili také aplikaci Zpovědní zrcadlo. To by personalisovaně pokládalo člověku právě otázky z těch oblastí, které jsou pro něj nejrelevantnější. Technicky by to fungovalo podobně jako personalizované výsledky vyhledávání nebo zobrazování reklam, které můžeme na internetu pozorovat už dnes,“ vysvětluje jeden z iniciátorů projektu, zpovědník a autor populárního zpovědního zrcadla Odpusť Jiří Kaňa.
Aplikace, která by fungovala také na mobilních telefonech bude mít za úkol přitáhnout do zpovědnice především mladou generaci. „Aktuálně přemýšlíme, jak dát aplikaci zábavnou hravou formu, ke které se budou mladí rádi vracet, ale současně aby na konci vyvolala upřímnou lítost nad hříchy a zpověď tak byla platná,“ popsal řeckokatolický kněz a psychiatr Max Kašparů.

14 komentářů: „Zapište své hříchy vyzve církev. Vznikne nová evidence

 • Myslím, že to slabé místo se zápisem hříchů by šlo vyřešit jednoduše. Do zpovědnice by se dal mikrofon a hříchy by do systému vkládal laický asistent zpovědníka, který žádným zpovědním tajemstvím vázán není.

  Reagovat
  • mám námitku, aby to bylo přijatelné i pro tradycyonalysty (všimněte si jak tvrdou opopozycy předpokládám), je nutno zakomponovat nižší svjecení. laický asistent zpovědníka by musel mýt alespoň svjecení ostiáře.

   Reagovat
   • Požadavkem na totálního laika jsem chtěl eliminovat možnost, že by se na něj mohl vztahovat nějaký odstín zpovědního tajemství. Takže možná by bylo nejlepší, kdyby to byl člověk nekřtěný.

    Reagovat
    • Jen na okraj, dle církevního práva je zpovědním tajemstvím vázán každý kdo vyslechne rozhřešení (např. tlumočník nebo další člověk ve frontě, atp.)

     Reagovat
    • Napsal jsem to blbě, zpovědním tajemstvím je vázán každý kdo vyslechne zpověď, ne jen rozhřešení.

     Reagovat
     • Proto by to měl být člověk nekřtěný, kterému je církevní právo takříkajíc putna. Napadá mě ale, že hříchy by možná mohl zadávat Marek Orko Vácha, který se nechal v televizi slyšet, že je mu putna zpovědní tajemství.

      Reagovat
     • A co kdyby to zapisoval Putna? Tomu by to třeba bylo úplně putna.

      Reagovat
 • Prosím o seriózní přístup k žurnalistice, o pravdivé a ověřené informace – Max Kašparů je kněz východního ritu, nikoli pouze jáhen !!!

  Reagovat
  • Max Kašparů je ve skutečnosti maskovaný Konzbul a bude biskupem, pokud se ve Vatikánu nedozví, že je ženatý.

   Reagovat
   • Max Kašparů je Iluminát, který si však dělá ze sváho společenstva maximální kašpárky.

    Reagovat
 • Pingback: Díky expresním zpovědnicím zmizí fronty | Tisíckráte

 • Se zpovědním tajemstvím se to dá vyřešit jednoduše. Existují diktovací software, které převedou penitentovu řeč na text. Počítač pak vyhodnotí podle použitých slov, ke kterému přikázání hřích patří. A počítač navíc není vázán žádným tajemstvím.

  Vítám evidenci ještě z dalšího důvodu: Kdo se má pořád zpytovat! Bude stačit podívat mezi své staré hříchy a nějaké vybrat. Stejně hřešíme stále stejně.

  Reagovat
  • Přesně to vítám. Abych si nemusel vždy složitě zpytovat jaké že jsou mé hříchy. Pouze se podívám do kategorie „Oblíbené hříchy“ a víc nemusím (h)řešit…

   Reagovat
 • Evidenci by usnadnil např excelový program ve formě tabulky. Ten by obsahoval výčet hříchů, vedle každého by byla škála pěti okýnek intenzity (hloubky provinění) kde by se zakřížkovalo odpovídající okénko a poslední informací by bylo číslo – kolikrát od poslední svátosti zhřešil.

  Nebylo by pak těžké vytvořit názorné a přehledné statistiky, grafy, koláče …

  Hříšník by si mohl vyjet srovnání s předešlými obdobími, jasně by viděl kde už se polepšil, co mu třeba tak nejde.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *